Střelba na střední škole v Parklandu na Floridě je pátou nejtragičtější v americké historii. Devatenáctiletý Nikolas Cruz zde ve středu zabil 17 lidí a další zranil. Nejde však o první útok na amerických školách v letošním roce, během sedmi týdnů už došlo k osmi útokům.
„Očekáváme, že se tyto hromadné střelby stanou rutinou? A po každé další řekneme: ‚Dost‘. Ale ony se budou dít dál,“ sdělil kongresman a demokrat z Floridy, Bill Nelson.
Od roku 1982 zemřelo při 95 masových střelbách 810 lidí. Vůbec nejtragičtějším byl loňský rok, kdy při deseti střelbách zahynulo 112 lidí. Do statistik se počítají útoky, při nichž zemřelo čtyři a více lidí, naopak se tam nepočítají střelby spojené s kriminalitou při loupežích nebo přestřelkách mezi gangy.
Časté střelby vyvolávají bouřlivé reakce a někteří Američané volají po přísnějších zákonech o prodeji a vlastnictví zbraní. Kongres to však odmítá. O dostupnosti střelných zbraní se nezmínil ani prezident Donald Trump, který po útoku v Parklandu vystoupil v televizi a slíbil, že místo tragédie navštíví.
Trump: Násilí, nenávist a zlo
Trump v přímém přenosu označil za prioritu přijatí opatření, jež by lépe chránila školy před útoky střelců a slíbil vypořádat se s otázkou ozbrojování duševně narušených lidí. Předtím na Twitteru Trump napsal, že středeční střelba byla dílem duševně nemocného člověka. V televizi také prohlásil, že střelba přinesla „scény strašného násilí, nenávisti a zla“.
Někteří Američané žádají, aby u škol a ve školách bylo více ozbrojených stráží. Také aby učitelé a rodiče mohli nosit zbraně. „U mladistvých je ale daleko pravděpodobnější, že je zastřelí v jejich čtvrtích než ve škole,“ tvrdí odborník na bezpečnost ve školách Dewey Cornell.
Během prvních sedmi týdnů v roce 2018 došlo na amerických školách už k osmi útokům. Před necelým měsícem patnáctiletý student založil požár na střední škole v Kentucky, při němž zemřely dvě studentky a osmnáct lidí se zranilo. Začátkem února pak zemřel v Los Angeles jeden student, když ho útočník střelil do hlavy, druhého postřelil do ruky. Ostatní útoky byly méně závažné.
Hrozil na YouTube, ale FBI ho nevypátrala
Zatím největší tragédií letošního roku je tak střelba na střední škole v Parklandu. Střílet začal před školou v době, kdy končilo vyučování. Poté vešel dovnitř, kde zabil 12 lidí. Venku zastřelil tři lidi, mezi nimiž byl člověk, který stál na ulici. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění. Mezi mrtvými jsou dospělí i studenti.
Cruz sám prchl do sousedního města a po zatčení byl hospitalizován kvůli dýchacím problémům. Ve čtvrtek brzo ráno ho pak převezli do věznice. Obvinili ho ze 17 vražd (podrobnosti o útoku v článku Trenér chránil floridské studenty vlastním tělem, sám zraněním podlehl).
Server BuzzFeed uvedl, že FBI před několika měsíci dostala upozornění na vyhrožování střelbou ve škole. „Budu profesionálním školním střelcem,“ hrozil na YouTube uživatel jménem Nikolas Cruz. V dalším příspěvku se svěřil, že „chce střílet do lidí svou AR-15“, což je poloautomatická puška, s níž byl pachatel po útoku zadržen. FBI autora ale nevypátrala.
Cruz patřil k extremistické organizaci, která chtěla z Floridy udělat bělošský stát. Agentuře AP to potvrdil její šéf Jordan Jereb, který podle svých slov Cruze osobně neznal. Jereb dodal, že Cruz měl potíže s jednou dívkou, a vyjádřil názor, že výběr termínu útoku – na svatého Valentýna – nebyl nikterak náhodný.