Jak se zachovat v krizové situaci?

Jak se zachovat v krizové situaci?

Tragická událost, která nemá v historii novodobého fungování Úřadu práce obdoby. Přesně tak v kondolenci rodině zastřelené úřednice popisuje letošní červnovou tragickou událost generální ředitelství.

Muž útočil přímo v budově úřadu v centru Prahy. Kriminalistům se k činu přiznal. Při výslechu prozradil, že se podobně chtěl pomstít mnoha dalším lidem, se kterými měl spory. Policisté posléze muži sdělili podezření z trestného činu těžké ublížení na zdraví, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce až dvanáct let.

 

Jak je to s bezpečností úředníků?

Několik let Úřad práce ČR systematicky zvyšuje bezpečnost na kontaktních pracovištích tak, aby co nejvíce zajistil ochranu zdraví a životů jak svých zaměstnanců, tak veřejnosti. Využívá k tomu nové technologie i opatření, která se osvědčila v minulosti. Podle Jana Denemarka Nováčka tiskového mluvčího Ministerstva práce a sociálních věcí jen za poslední tři roky vynaložil na více než 550 bezpečnostních přepážek 32 milionů korun. Postupně vybavuje kamerovými systémy pracoviště a velmi úzce spolupracuje s Policií ČR. „Zároveň ale musí dbát na proklientský přístup a umožnit veřejnosti, aby své záležitosti mohla vyřídit v příjemném prostředí. V návaznosti na tragickou událost, ke které došlo na kontaktním pracovišti v pražské Bělehradské ulici, bude klást na zajištění bezpečnosti ještě větší důraz,“ dodává Nováček.

 

Utíkej, schovej se, bojuj! Česká policie natočila video, jak se chovat při útoku

Policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy videospotem, který je dostupný na www.youtube.com/watch?v=3Ierde6f9A0, navazují na své předchozí preventivní projekty zaměřené na problematiku útoku aktivního střelce, kterým se věnují od roku 2011. Útok ozbrojeného střelce v Uherském Brodě v roce 2015 a následné teroristické útoky v zahraničí výrazně zvýšily zájem české veřejnosti o informace, jak správně reagovat v takto mimořádných situacích. Pražská policie tak ve strategii ochrany tzv. „měkkých cílů“ zareagovala na poptávku veřejnosti a po vzoru zahraničních policejních sborů začala s tvorbou preventivního videospotu. V zemích, kde jsou tyto útoky četnější, je policií veřejnosti prezentován globální koncept cesty k přežití, založený na třech krocích: ÚTĚK – ÚKRYT – BOJ.

Foto: z videa PČR