Nejhorší masakr v dějinách ČR, nyní již 15 mrtvých!

Nejhorší masakr v dějinách ČR, nyní již 15 mrtvých!

JUDr. Tomáš Koníček, nezávislý bezpečnostní expert, jeden z hlavních autorů bezpečnostní normy pro školy ČSN 73 4400 komentuje:

Všichni se ptají, jak to možné, že už nejsme nejbezpečnější zemí EU, zejména z pohledu útoků na osoby ve školách. Předně chci vyslovit hlubokou soustrast se všemi pozůstalými, rodiči či přáteli mrtvých či velmi těžce zraněných. Zejména v čase adventu je tento bezprecedentní čin opravdu hrůzný.

O problematice osamělých střelců, ochrany měkkých cílů či směrnicích AMOK se již velmi dlouho hovoří. Právě Asociace bezpečná škola (dále jen „ABŠ) provádí již několik let preventivní semináře, audity škol či další vzdělávání nejen pracovníků ve školství. Má k tomu i vytvořená doporučení, spolupracovala s MV ČR na metodikách či technických normách k těmto místům (viz jinde na stránkách ABŠ).

Pracovníky a vedení ABŠ jsem profesně poznal několik málo let poté co jsme zaznamenali v ČR první událost – ve Žďáře nad Sázavou; útok nožem. V té době jsem ještě pracoval na odboru prevence kriminality, MV ČR a událost mi nebyla lhostejná. V té době nebyla dostupná žádná Metodiky, žádné postupy, jak takovou událost řešit, ale hlavně z pohledu prevence kriminality, jí PŘEDCHÁZET!!!

Tenkrát i nyní je jasné, že podobným excesům není žádná země na světě ve 100 % umět předcházet; to zkrátka opravdu nejde.

Vzájemnou spoluprací s ABŠ jsme problematiku posunuli opravdu dopředu. Ale co je možným úspěchem; zaměřit se na PREVENCI. Názory jako, to se u nás v ČR ještě nikdy nestalo a stát se nemůže, bohužel jasně odpovědělo dnešní odpoledne v Praze.

 

Pohled na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde vyšetřují kriminalisté.

 

Až zjistí Policie ČR a další příslušné orgány činné v trestním řízení, jaká byla pohnutka pachatele, jak se dostal ke zbrani a jak celé vlastně probíhalo, budeme mít všichni jasněji. Ale hlavně pro další zacílení PREVENCE. Tedy nejen neustále navrhované rámy na detekci zbraní, kamerové systémy s matematickými analýzami, možná i prvky AI, ale především PREVENCI.

To představuje v proškolování učitelů a zaměstnanců škol vtom, jak se mají „připravit“ na možný útok, co dělat za prvé, druhé a další, zda-li udělat evakuaci či invakuaci, jak vybavit školu a učebny a třídy certifikovanou technikou, tedy v základu mechanickými zábrannými prostředky, jak delegovat role jednotlivých zaměstnancům škol v době „AMOKu“, mít zpracovány zásahové karty pro prvosledové jednotky Policie ČR; a mnoho a mnoho dalšího. Bylo by toho na několik desítek stran. Vše, co je potřebné najdete právě na stránkách webových stránkách ABŠ.

Tento text píši se znalostí aktuálních informací v cca 19:15, zejména zprostředkovávaných cestou velmi aktivního vysílání na ČT 24.

Ještě chci nakousnout jeden „kyselý citrón“, s kterým jsem se mnohokrát setkal bohužel, jak ve své státní pozici na MV, ale nyní v i další činnosti. Několikrát jsme, a to i s odborníky ABŠ říkali a doporučovali, aby též v rámci vysokého školství, se přistoupilo k základním bezpečnostním opatřením s cílem, co nejvíce eliminovat možné dnešní události. Bohužel nám bylo často říkáno, že naše bezpečnostní doporučení nejsou akceptována na území, kde jsou základem „akademické svobody“. Ano ty i já respektuji, ale…

V závěru své úvahy, která je samozřejmě akcelerována empatií ke všem pozůstalým a zraněným, chci přesto poděkovat celému IZS při aktivním a zdá se velmi profesionálním (alespoň z informací uváděných na ČT 24) zákroku, včetně aktivní účasti strážníků Z MP Praha, chci sdělit, že máme dostatek nástrojů, Metodik, Doporučení včetně celé řady odborníků, pokusit se zmírňovat takovéto hrůzné následky.

Začněme opravdu všichni v oblasti škol a školských zařízení, pracovat na vzdělávání, školení, nácviku „AMOKu“, bezpečnostních auditech a předávání si dobrých ale i špatných zkušeností z terénu. Naše děti za to určitě stojí!

K pomoci se hlásí JUDr. Tomáš Koníček, spoluautor Metodik, Doporučení a technických norem, člen ABŠ a v současnosti nezávislý bezpečnostní expert.

 

JUDr. Tomáš Koníček
E-mail: tomaskonicektk@gmail.com