- akce již proběhla.
Celostátní konference „Bezpečná škola 2021“
21.9.2021
Asociace bezpečná škola je odborným partnerem konference. Co všechno v sobě zahrnuje pojem „bezpečná“ škola? Je jediným nebezpečím ve škole ozbrojený útočník, který naplánoval útok? Jaký je rozdíl mezi plánovanou a situační agresí? Víte, jak bude vaše tělo a mysl reagovat v mimořádné nebo krizové situaci? To jsou některá z témat, kterých se průřezově dotkneme a ukážeme možnosti spolupráce s asociací.
Program našeho příspěvku:
1) Výstupy z ankety „Agrese rodičů a dětí jako bezpečnostní riziko pro školu“
Anotace: Již před propuknutím pandemie jsme začali při nastavování bezpečnostní prevence ve školských zařízeních oddělovat situační (emoční) agresi od plánované. Začali jsme se soustředit na rizika která do školy mohou vnést žáci nebo jejich rodiče, nikoliv jenom „ozbrojený útočník“. Učitelé budou od nového školního roku pracovat s dětmi, které měly k učení doma s rodiči různý přístup a různé možnosti. Budou se lišit vědomostně a chováním. To vnese do škol stresující prostředí. Reálným rizikem je růst verbální či fyzické agrese od žáků, rodičů, a nakonec i učitelů, kteří jsou ve velmi složité situaci. V rámci konference obdrží účastníci tiskové výstupy z této ankety.
Seznámení s novým výukovým programem pro školy. V něm se zaměříme i na psychologii vnitřních stavů a prožitků v mimořádné a krizové situaci.
2) Vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle nebo bezpečnostní audit?
Anotace: Co ukázaly tři roky dotací pro školy na „Vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle“? Opravdu se dá kvalitní vyhodnocení bezpečnosti udělat za 2 hodiny ve škole? Umožnovaly vysoutěžené ceny vůbec provést kvalitní práci? Principiální rozdíl mezi „Vyhodnocením ohroženosti měkkého cíle“ a Bezpečnostním auditem (analýzou). Co vlastně potřebuje škola vědět? Dostaly školy jen další dokumenty k založení do archivu? Jak byl využit jediný normativní dokument pro školy ČSN 73 4400?
3) Proč (ne)investovat do bezpečnostní techniky
Anotace: Co bylo dřív? Vejce nebo slepice? Režim nebo technika? Základní princip pro efektivní a smysluplné nasazení bezpečnostní techniky.
4) Jedinečný projekt komplexního zabezpečení škol v Karlovarském kraji
Anotace: Karlovarský kraj s ABŠ realizuje od roku 2015 „Bezpečná škola“. Od vstupních auditů, nastavení režimů, reauditů, školení a seminářů po zpracování projektů na implementaci technických prostředků a jejich implementaci. V letošním roce byl projekt dokončen výstavbou nadstavbového serveru, který monitoruje stav technických prostředků škol a v případě mimořádné události předává informace záchranným složkám. V rámci projektu vznikl také jedinečný metodický manuál „Dohledová služba“, který dáváme na konferenci v tištěné podobě účastníkům.
Přednášejícími v tomto bloku budou: JUDr. T. Koníček jako nezávislý bezpečnostní specialista, Ing. L. Sladký, Bc. Sladká Jitka, Jan Beran, Vladimír Tomáš za Asociaci bezpečná škola a Ing. Bc. Šárka Benešová a Ing. Tereza Pásková za Karlovarský kraj – bezpečnostní a krizové řízení.
Registrace na konferenci: https://www.bs2021.cz/registrace.html