Plzeň hostila Národní dny prevence, připravila je v 3D prostředí

Plzeň hostila Národní dny prevence, připravila je v 3D prostředí

V unikátním 3D světě, vytvořeném virtuálně pro 3. ročník odborné konference Národní dny prevence, jednali v uplynulých dnech on-line prostřednictvím svých avatarů zástupci krajů, měst a obcí, neziskových organizací, policie i odborná veřejnost z celé České republiky. Organizátorem konference bylo město Plzeň, které jako první průkopnicky použilo nové IT technologie. Díky svým avatarům, zástupcům pro virtuální svět, mohli účastníci nejen navštívit jeden ze tří přednáškových sálů a diskutovat, ale také si prohlížet virtuální výstavní sekci, kde na jednotlivých stáncích viděli prezentace a videa jednotlivých subjektů, či se setkali a hovořili spolu individuálně.

Přemíra on-line jednání a on-line konferencí v covidové době vedla organizátory k hledání nového způsobu, který by spojil výhody prezenční účasti, především možnost setkat se a diskutovat, s výhodami online konání konference, ke kterým patří snazší dostupnost pro účastníky z celé republiky. „Plzeň je městem, které se nebojí nových, nevšedních řešení, mezi které konference v 3D prostředí bezesporu patří. Tento nový způsob bezpečné komunikace a sdílení příkladů dobré praxe je cestou, jak zachovat otevřenou spolupráci odborníků v prevenci kriminality i v této vypjaté a nejisté době,“ uvedl Martin Zrzavecký, člen Rady města Plzně pro oblast bezpečnosti.

Národní dny prevence se konají jednou za dva roky za podpory Ministerstva vnitra ČR a Republikového výboru pro prevenci kriminality, Plzeň převzala jejich organizaci po Brnu, kde se uskutečnily první dva ročníky. Hlavním cílem konference byla výměna zkušeností a sdílení příkladů, na programu byly příspěvky a aktuální informace z oblasti prevence kriminality a bezpečnosti, ale také protidrogové prevence či prevence rizikového chování dětí a mládeže. Panelové diskuse na téma Prevence kriminality v době pandemie se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra ČR, Policejního prezidia, Úřadu vlády ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hovořilo se také například o bezpečném chování v online prostředí jako prevenci kyberkriminality (mj. byl představen plzeňský projekt „Realita kybersvěta“), o nejlepších projektech prevence kriminality na místní i evropské úrovni nebo o mapách kriminality s ukázkami využití GIS v prevenci kriminality. Součástí konference byla i divadelní představení „Prevence kyberšikany“, které bylo do virtuálního prostoru živě přenášeno, stejně jako slavnostní předávání cen za nejlepší projekty „Národního kola Evropské ceny prevence kriminality 2021“ na téma šikana a násilí mezi nezletilými a za „Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2021“.

„Národní dny prevence, které jsme v roce 2017 založili a pořádáme ve spolupráci s městy v ČR, se staly již tradicí a jsou největší akcí v oblasti prevence kriminality. Jsem velmi rád, že město Plzeň se ujalo role hostitele a organizátora tohoto svátku prevence i ve složitém covidovém období a nevýhodu v podobě nemožnosti osobního setkání účastníků přeměnilo ve výhodu, kdy konference díky unikátní 3D platformě přináší dosud nepoznané možnosti a zážitky, na které se může těšit rekordní počet účastníků,“ řekl Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR.

Zájem o konferenci ve 3D prostoru byl značný, počet účastníků činil zhruba 500 a byl oproti prezenčně konané konferenci více než trojnásobný. „Velký zájem účastníků, který přetrval i po ukončení registrací, nás velmi těší. Jsme rádi, že máme možnost pracovat na tak zajímavém a inovativním způsobu pořádání konference. Velkou poklonu musíme složit všem přednášejícím i vystavovatelům, kteří se nezalekli této výzvy a velmi aktivně s námi v průběhu příprav spolupracovali,“ doplnila Andrea Gregorová, pověřená vedením oddělení prevence kriminality Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně.

 

 

Zdroj: Plzen.eu