Pro mateřské školy

Vyjádření experta asociace

Z bezpečnostních auditů a zkušeností odborníků Asociace bezpečná škola vychází, že zabezpečení je komplex opatření, při kterém největší část tvoří tzv. režimová opatření právě v kombinaci s vhodným technickým řešením. Sebelepší technické zabezpečení nebo režimové opatření budou nefunkční, pokud do procesu nebudou zapojeny všechny dotčené osoby (zřizovatelé, rodiče, pedagogové). Cílem je přijmout za vlastní alespoň minimální standardy bezpečnosti, protože bez tohoto vnitřního postoje bude celková ochrana školních zařízení velmi problematická.

Nevyhazujte peníze za nefunkční systémy jenom pro to, abyste měli NĚCO!

Investujte do zabezpečení, ale s ohledem na kvalitu zabezpečení, její využitelnost v budoucnu a ergonomii použití v provozu. Jak již bylo výše popsáno, velká část systémů má svá omezení a některé jsou dokonce proti základním pravidlům požární bezpečnosti. Přesto je možné na trhu najít specializované systémy primárně určené pro mateřské školy či režim školních družin. Seznam doporučených řešení a opatření najdete na stránkách Asociace bezpečná škola v sekci „Pro mateřské školy“.

Doporučení Asociace bezpečná škola, která vychází z ČSN 73 4400

Bylo by chybou myslet si, že pouhá instalace technických prostředků vyřeší Vaši bezpečnost. Bude nutné zamyslet se nad režimem provozu školského zařízeni a zavést do praxe režimová a organizační opatření a vyžadovat jejich dodržováni na pedagogickém sboru, provozních zaměstnancích, žácích, rodičích či klientech. Komplexní pohled na bezpečnost školského zařízení vám poskytne odborný audit. V auditu najdete nejenom přehled aktuálního stavu zabezpečení a přehled hrozeb, ale také doporučení vhodných režimových opatření a použitelných technických prostředků.

Nutná spolupráce se zřizovatelem

Cílem tohoto článku je informovat odpovědné vedoucí pracovníky a pomoci zřizovatelům zorientovat se ve vhodných technickoorganizačních opatřeních a nabízených možnostech. Vhodné řešení by mělo být vybráno v úzké spolupráci zřizovatele a vedení školy s cílem eliminovat veškerá bezpečnostní rizika. Technologie se velmi rychle vyvíjí a je nutné uchopit řešení, která dokáží splnit Vaše požadavky.

Výhled a trendy do budoucna

Jednoznačným trendem do budoucna je kombinace nových bezpečnostních technologii, nastavení a dodržování režimových opatření. Každá část samostatně nebude nikdy fungovat tak, jak by měla. Technologie přináší mnoho nových možností, jak tyto opatření jednoduše aplikovat a vynutit jejich dodržování, což vede k zásadnímu zvýšení bezpečnosti školských zařízení. Požadujte technologie, které jsou určeny pro konkrétní zařízení, splňující Vaše požadavky na bezpečnost, ergonomii provozu a využití v budoucnu.